Granitor Electro Aktiebolag - Logo

Söker kalkylator till elteknikföretag i Region Öst

Granitor Electro Aktiebolag

Stockholms län, Stockholm

Tidigare erfarenhet är önskad

36 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Granitor Electro är ett av Skandinaviens ledande elteknikföretag. När du börjar arbeta hos oss kommer du till ett väletablerat företag med stark familjekänsla – med gemenskap, sammanhållning och trivsel.

Vill du bli en viktig spelare i ett kompetent team som gillar att arbeta nära uppdragsgivare i ett öppet samarbetsklimat? Är du drivande och van att arbeta självständigt?

Vi söker nu dig som är intresserad av att arbeta som kalkylator inom Region Öst.

Arbetsuppgifter

I ditt uppdrag kommer du att göra kalkyler i vårt kalkylprogram Wikells, skicka offertförfrågningar till våra leverantörer samt bevaka marknaden efter nya förfrågningar hos kunder och beställare. Du arbetar med utredningar av material och tjänster som rör projekten du kalkylerar på. Inom kalkylarbetet ingår också uppgifter som anbud och kalkylmängder.

Vi söker dig som:

  • Har godkänd gymnasieutbildning inom elteknik.
  • Har minst 5 års erfarenhet från eltekniskt arbete, exempelvis som elektriker eller ledande montör.
  • Har god datavana och hanterar Office-paketet väl, främst Word och Excel.
  • Har god förmåga att uttrycka dig i tal och skrift på både svenska och engelska.
  • Har B-körkort (detta är ett krav).

Meriterande:

  • Erfarenhet som projektledare eller kalkylator, gärna inom elbranschen.
  • Goda kunskaper i entreprenadjuridik och/eller affärsmannaskap genom erfarenhet eller utbildning.
  • Erfarenhet av kalkylprogram, såsom Wikells m.fl.
  • Kunskap om, eller intresse för, olika AI-verktyg för att utveckla ditt arbetssätt.

Vi är öppna för både juniora och seniora sökande och satsar på våra medarbetare genom kompetensutveckling, utbildning och en god introduktion.

Personliga egenskaper

Det är viktigt att du kan driva dina egna projekt, är självständig och vågar ta initiativ. Du kommer att tillhöra en grupp där du har kollegor och närmaste chef på kontoret. Hela avdelningen håller kontakt och samverkar regelbundet via främst digitala verktyg men även genom fysiska träffar.

För att lyckas i rollen tror vi att du når bra resultat genom att arbeta med andra samt att du är strukturerad i ditt arbetssätt. Du har en prismedveten helhetssyn, där du kan planera och organisera kalkylarbetet och följer upp ditt arbete där det behövs. Det är viktigt att du är lyhörd mot beställarens behov samtidigt som du bevakar bolagets intressen. Noggrannhet vid ekonomiska kalkyler är avgörande.

Vi erbjuder

Förutom riktigt bra kollegor erbjuder vi förmåner som bidrar till en bättre vardag. Vi erbjuder bland annat:

  • Friskvårdsbidrag och möjlighet till sjukvårdsgruppförsäkring.
  • Kollektivavtalade försäkringar med goda villkor för tjänstepension.
  • Rabatter för drivmedel, hotellövernattningar, bilhyra m.m.
  • Möjlighet att hyra boende i Lindvallen och Kläppen till förmånliga priser.
  • Kostnadsfri rådgivning av jurist, ekonom eller socionom/psykolog.
  • Möjlighet till fortbildning och personlig utveckling inom bolaget.

Tjänsten är på heltid, dagtid med fast månadslön. Resor, främst inom regionen, förekommer.

Tillträde: Omgående. Vi kommer att hantera ansökningarna efter semestern.

Välkommen med din ansökan!

Granitor Electro är ett av Skandinaviens största lokala el- och teknikföretag. Vårt fokus ligger på entreprenad- och servicetjänster inom fastighet, industri och infrastruktur. Vi är en del av Granitor-koncernen, en svensk företagsgrupp som är verksam inom fastighetsutveckling och förvaltning, entreprenad, konsult och underhåll samt tillväxtinvesteringar i utvecklingsbolag.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Rabattkod - Rabattkod hos Timarco SE
    Lör, 25 jul 2026 - 00:00
  • Opinionen - Novus opinionsmätning 2026-06-17 – Socialdemokraterna tappar
    Ons, 17 jun 2026 - 09:35
  • Statsskulden - Statsskulden – nivå, BNP-andel och utveckling till 2026
    Mån, 8 jun 2026 - 09:59
  • Inflationen - Inflationen maj 2026 – KPIF ökar till 1,5 procent
    Tors, 4 jun 2026 - 08:30